Jdi na obsah Jdi na menu
 


PŮVOD A STANDART PLEMENE

1. 10. 2007

Obrazek                                                        

Bandog

     Psí plemeno, jehož název je odvozen od angl. slov. Banned je řetěz a dog je pes. Ve středověké Anglii se banned dog nazývali psi, kteří byli určení k ochraně majetku, osob a nebo jiného teritoria. Jeho držení spočívalo v tom, že přes den byl pes uvázán na řetěz a vypouštěn byl pouze v noci, aby hlídal svěřené území. Také se tento pes používá ve věznicích. Je to hlavně díky jeho přirozenému respektu a velké síle.

       V dnešní době jsou termínem bandog označování psi, kteří jsou kříženci pitbulteriéra a různých molosoidních plemen. První současní bandogové byli vyšlechtěni počátkem 60. let 20. století americkým veterinářem panem Swinfordem. Bandog není zatím uznaným plemenem kynologické federace FCI, protože jeho vývoj není považován za ukončený. Nejčastěji se používalo pro chov bandoga zkřížení psa amerického pitbulteriéra a feny neapolského mastifa, nebo anglického mastifa. Další variantou pak bylo vzájemné spojení neapolského a anglického mastifa a následně se zkřížili jejich potomci s americkým pitbulteriérem.

Bandog - Standart

      ObrazekBandog je výjimečně mocný, obratný, vytrvalý a spolehlivý pes vyšlechtěn speciálně pro boj v arénách proti gladiátorům. Nebyl šlechtěn na Krásu, ale na účelnost. Má přirozeně vyvinutou vysokou inteligenci pro všestranné využití. Je schopen překonávat překážky až do 2m. Obdivuhodné anatomické schopnosti a dispozice k boji z něj činí bezkonkurenčního zabijáka.

      Bandog je velmi učenlivý pes, nenáročný a poslušný, ale pouze v rukou zkušených kynologů, kteří dobře vědí, jak s takovými psy pracovat. Dokáže vyvinout velikou fyzickou sílu, je velmi hbitý a obratný. Patří mezi aktivní a velmi vytrvalé psy. Je schopný se postavit velmi silnému protivníkovi. Není u něho charakteristická bezdůvodná agresivita proti lidem. Jeho nesnášenlivost k jiných psům je třeba od maličkého štěněte vhodnou socializací usměrnit, aby nedocházelo ke konfliktům.

      Rodinu, se kterou žije má bandog velmi rád, snaží se ji chránit. Musíme mít na paměti, že je to pes silně teritoriální, poněvadž ochranu svého teritoria silně brání a má tuto vlastnost vrozenou. Pokud bude bandog správně vychován bude psem laskavým a neútočným. V opačném případě, pokud jeho výchovu bude opomenuta v prvních měsících života, těžko se bude napravovat v dospělosti.

      Jak je již výše uvedeno vždycky taková plemena jako je bandog patří do rukou zkušených lidí, aby se z něho stal vyrovnaný a ovladatelný jedinec. Je třeba mu věnovat hodně lásky, času a být důsledný.

      Bandog je velmi dobrým psem ochráncem, ale každý kdo jej vlastní, musí počítat s ohromnou silou, razancí, kterou dokáže tento pes použít v případě narušení teritoria a dokáže bleskově zasáhnout.

                                                 VZHLED

Váha:   3580 kg 

             feny  35 – 50 kg,  pes 45 – 80 kg

            Váha nesmí psa omezovat v pohybu a v přirozené   

            aktivitě.

Výška:  50 – 70 cm

              (min výška v kouhoutku u fen 50 cm u psů 60 cm)

Barva:   nejčastěji černá, modrá, zlatá, žíhaná, bílé znaky  

              jsou přípustné (náprsenka, tlapy) nesmí však

              přesáhnout zbarvení více než z jedné čtvrtiny těla

Srst:   krátká, jemná

Uši:    svislé

Oči:    tmavé, zlatohnědé, sivé nebo modré, středně velké

Stavba těla:   středně velký pes, atletická, svalnatá

                       obdelníkového typu s širokým hrudníkem,

                       velká a hranatá hlava
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář